A Bárszentmihályfai pajta érdekessége, hogy csak másodfelhasználású elemből épült, de nem egy, hanem több épület elemeit felhasználva. Ezért is egyedülálló, hiszen ebben a formában nem volt elérhető sehol korábban.
Az épület kissé torz alakja is ennek köszönhető, hiszen ezt adták ki az épületelemek.
Bárszentmihályfai pajta
A hatalmas, háromosztatú szérűből és oldalt két pajtafiából álló, faboronákból készült pajta érdekessége, hogy alaprajza hatszögletű. Ezzel a sarkos módszerrel nagyobb helyiséget tudtak kialakítani a rövidebb gerendákból az építőmesterek. A pajták építésében felhasználhatták az egyenetlen, házépítésre kevésbé alkalmas gerendákat is, amelyek jól láthatók a pajta oldalfalain.
A 19–20. század fordulójától az istállózó állattartás jelentőségének megnövekedésével egyre inkább előtérbe került a télire eltett takarmány és szalma raktározásának fontossága. A pajták kettős funkciót láttak el: egyrészt a kicsépeletlen kévék; a szalma, a törek és a takarmány tárolására szolgáltak, másrészt a cséplés helyszínét biztosították. Az év nagy részében itt állt a szekér és a különböző mezőgazdasági eszközök is.