A Morandini Tamás (1883–1888) gemonai születésű, zalaegerszegi építész 1883–1888 közötti években készült iskolai szakrajzait tartalmazó album (leltári száma T. 2006.30.1) restaurálásához kértünk támogatást a Nemzeti Kulturális Alaptól. A pályázaton elnyert összeghez a hiányzó, kisebb tételt a Legenda Kft. és a Salla Közhasznú Alapítvány pótolta.
A restaurálást Lehmann Ágnes (Compactor Kft-) végezte. A lapokat egyenként tisztították, restaurálták. A kisebb lapokat egy az eredeti album méreteivel megegyező, korhű, bőr gerinccel ellátott tékában helyezték el, belsejébe felragasztották a könyvkötő címkéjét. A nagyobb lapokat a kímélet és a kiállíthatóság követelményei miatt nem hajtották össze, hanem azokat a továbbiakban a történeti dokumentumgyűjtemény fémszekrényében tároljuk.
2006-ban került hozzánk ez a különleges album, mely Morandini Tamás középiskolai rajzait őrizte meg. A „Zeichnungen von Thomas Morandini” címmel jelölt kötet belső borítóján címke „Weiss L. és F. Könyvnyomda, Nagy-Kanizsa Könyvnyomda, Könyvkötészet és Papírraktára”. A rajzokra a grazi iskola Graz, K. k. Staats-Gewerbeschule feliratú címkéjét ragasztották a munka megnevezésével, a tanárok kézjegyével. Mérete: 55,5×40,7×8 cm
Morandini Tamás élete első 12 évét Gemonában töltötte, egy népes család gyermekeként. Elemi iskoláit is szülővárosában végezte dicséretes eredménnyel. Édesapja testvérei, Morandini Román és Bálint lehetővé tették számára, hogy 1883 és 1886 között egy grazi középiskolában folytassa tanulmányait. A „Staats-Gewerbeschule” állami ipari iskola volt, az akkoriban német mintára formálódó osztrák szakoktatási rendszer egyik kiváló iskolatípusa, ahol a diákok általános képzés és műveltség megszerzése mellett alapos szakképzést kaphattak különféle szakmákban. Ennek bizonyítéka az iskolában 1883–1888 között készített szakrajzait tartalmazó vaskos album, mely a sors érdekes játéka folytán Szombathelyről (valamikor ott lakott az építész egyik leánya, Nóra) került elő egy padlásról. Az albumba kötött rajzok jól illusztrálják azt a folyamatot, amikor a kisdiák az egyszerű geometrikus rajzok, ornamensek gyakorlását követően már épületek szerkezeti, homlokzati és metszetrajzait is mesterien el tudta készíteni. A kötetbe 1886 után készült rajzok is kerültek, igazolva, hogy a főiskola előtt magasabb tanulmányokat folytatott a mai technikusi képzésnek megfelelő színvonalon.
Morandini Tamás Zürichben szerzett diplomát, 1892 és 1921 között dolgozott építészként Zalában, először Nagykanizsán, majd Zalaegerszegen. Itt a városháza, a posta, kórházkápolna, számos lakóház, a bagodi és a zalaszentiváni r.k. templom tervezése, a zalaegerszegi zsinagóga, az Arany Bárány szálló, az evangélikus templom stb., kivitelezése fűződik nevéhez. A család életét, a négy építész, építőmester jelentősebb alkotásait mutatja be Megyeri Anna: A földre építek, az égben bízom. A Morandini építész család a Monarchiában című kötet, mely Morandini Tamás első világháborús naplóját is tartalmazza. (A kötet a Göcseji Múzeumban megvásárolható.)
A különös, egyedülálló dokumentum színvonalas konzerválása, restaurálása nemcsak a megőrzésüket, hanem a lapok kiállításokon való szerepeltetését is lehetővé teszi, így tanulságul szolgálhat a ma építészhallgatóinak, valamint az építészet szerelmeseinek egyaránt.
Megyeri Anna