KiállításÚj

PÁLOSOK – Rendtörténeti kiállítás

Látogatható2024. 09. 24. - 2025. 03. 01. HelyszínGöcseji Múzeum hétfő - zárva kedd - vasárnap - 10:00-18:00 Időszaki kiállítás a Magyar Pálos Rend történetéről.
PálosSzerzetesrendTörténelem

A Magyar Nemzeti Múzeumból induló PÁLOSOK kiállítás, amelyet Marosvásárhelyen és Székelyudvarhelyen is bemutattak, átfogó képet nyújt ‘az egyetlen magyar alapítású férfi szerzetesrend’ múltjáról, jelenéről és jövőbeli kilátásairól.

A kiállítótermekben a rend évszázados emlékei és relikviái elevenednek meg, bemutatva a pálos lelkületet, a rend virágkorát, gazdasági tevékenységét, alkotó munkásságát, hanyatlását és újjáéledését, valamint a szentek kultuszát és a rend kapcsolatát a világgal. Különös figyelmet kap a rend anyagi és szellemi öröksége, valamint a híres pesti pálos könyvtár egyik gazdagon díszített részlete is.

A kiállított tárgyak között szerepelnek a Kárpát-medencei kolostorok jelentős régészeti leletei, valamint a pálos rendtörténet olyan emblematikus műtárgyai, mint Remete Szent Pál vörösmárvány sírköve.

A látogatók most először láthatják a 2016 óta folyó Zala vármegyei pálos kutatások figyelemreméltó eredményeit és tárgyi emlékeit

A Pálos Rend magyarországi provinciájában öt kolostor működik, amelyek a kiállításban központi szerepet kapnak: egy terepasztalon megjelenített vasútmodell állomásai ezek a kolostorok. A modellvasút szimbolikusan megjeleníti a Budapestről a rend lengyelországi központjába, Częstochowába évente induló Fekete Madonna zarándokvonatot, amely összeköti a magyar kolostorokat a Jasna Góra kolostorral

Az időszaki kiállítás alapvető ismereteket és érdekességeket kínál azok számára is, akik kevésbé ismerik a Pálos Rend történetét és örökségét.

Kérdésed van?

PÁLOSOK – Rendtörténeti kiállítás
Klinger László közönségkapcsolati osztályvezető Göcseji Múzeum