Korábban a Magyar Nemzeti Múzeum mutatta be azt a kiállítást, ami a minap nyílt meg Zalaegerszegen, a Göcseji Múzeum legújabb időszaki tárlataként. A fehér barátokat bemutató vándorkiállítás kiegészült a 2016 óta zajló zalai régészeti eredményekkel, amelyek fő kutatója Simmer Lívia régész-főmuzeológus és Havasi Bálint régész-igazgató.
Az ünnepélyes megnyitóra Zalaegerszegre látogatott Puskás Antal atya, a Magyar Pálos Rend tartományfőnöke, aki a kiállítást a közönség figyelmébe ajánlotta. Elmondása szerint a tárlat az igazságra világít rá, arra, hogy mi a pálos szerzetesség lényege. Feltárul egy mély tartalom, ami sokkal elgondolkodtatóbb, mint az elsőre látszik és bízik benne, hogy a látogatók megértik majd a pálos lelkületet.
Zalában már 2016 óta folynak közösségi régészeti kutatások, aminek a fókuszában e szerzetesek múltja áll – erről már Havasi Bálint főigazgató beszélt. Tavaly egy tudományos konferenciát is tartottak ebben a témában, aminek az eredménye a néhány hete megjelent „Nyugat-dunántúli pálos kolostorok régészeti kutatása” című tanulmánykötet. Balaicz Zoltán, a város polgármestere rávilágított arra, hogy büszkék lehetünk az egyetlen magyar alapítású férfi szerzetesrend múltjára és jelenére, és felemelő érzés tudni azt, hogy bő öt hónapon át Zalaegerszeg ad otthont ennek az átfogó és látványos kiállításnak.
A megnyitó után a kiállítás helyi kurátora, Simmer Lívia régész-főmuzeológus és Havasi Bálint régész-igazgató tartott tárlatvezetést, akik az elkövetkezendő hónapokban több alkalommal is invitálják majd a közönséget, hogy részletesen elmondják az alapvető ismereteket, és érdekességeket is kínáljanak azoknak, akik meg szeretnék ismerni a Pálos Rend történetét. A kiállított tárgyak között szerepelnek a Kárpát-medencei kolostorok jelentős régészeti leletei, valamint a pálos rendtörténet olyan emblematikus műtárgyai, mint Remete Szent Pál vörösmárvány sírköve. A látogatók most először láthatják a Zala vármegyei pálos kutatások figyelemreméltó eredményeit és tárgyi emlékeit.
A Pálosok című kiállítás 2025. március 1-jéig látogatható a Göcseji Múzeumban.