Az országos Régészet Napja(i) programsorozat keretében harmadik alkalommal gyűltek össze a Zala vármegyei közösségi régészek 2024. május 31-én a Mindszentyneumban.
A program kezdetén Havasi Bálint régész – főigazgató üdvözölte a Balatoni Múzeum és Göcseji Múzeum önkénteseit, akik 2016-óta vesznek részt a Zala vármegyei pálos monostorok közösségi múltfeltárásában és 2018-óta a megyei fémkeresős régészeti kutatási programokban.
A főigazgató megköszönte a közösségi régészek önkéntes munkáját, amellyel segítik a Zala vármegyei kulturális örökség megmentését. Örömmel számolt be arról, hogy az önkéntesek és a Göcseji Múzeum régészeinek közös munkája nagyban hozzájárult ahhoz, hogy
a Zalaegerszegi Múzeumok Igazgatósága 2024. május 22-én elnyerte a Közösségi Múzeum elismerő címet.
Havasi Bálint beszámolt arról, hogy a Közösségi Múzeum cím elnyerésével párhuzamosan az intézmény megújította önkéntes szerződését, melyet a helyszínen megismerhettek és aláírhattak a jelenlévők.
Az új önkéntes szerződés a Közösségi Régészeti Egyesület ajánlásai alapján egy etikai kódexszel egészült ki, melyet Eke István régész mutatott be a közösségi régészeknek. Az etikai kódex saját, magángyűjteményre vonatkozó részével kapcsolatban a helyszínen több kérdés is felmerült: Kinek és milyen feltételekkel lehet saját numizmatikai gyűjteménye? Beszerezhető-e legálisan régészeti korú numizmatika anyag? A felmerült kérdéseket szakértők bevonásával 2024. június végéig zárja le a közösség.
A program a régészeti örökségvédelem területén végzett kiemelkedő önkéntes tevékenységet elismerő -PRO ARCHAEOLOGIA- oklevelek átadásával folytatódott és a „Megmentett örökségünk – Válogatás az elmúlt öt év legszebb fémkeresős leleteiből” című időszaki kiállítás megnyitójával zárult a Göcseji Múzeumban.