Blog

Betlehemezés

Dátum2024.12.03. Olvasási idő3 perc Betlehemi kápolna a Göcseji Múzeum gyűjteményéből.
Hon- és népismeretKarácsonyNéprajz

Betlehemi kápolna

Ez a díszesen faragott, templomot formáló betlehem Csömödéren készült a 20. század közepén. Advent heteiben gyerekekből vagy felnőttekből álló csoportok járták a falvakat, hogy a betlehemmel esténként bekéretőzzenek a családokhoz és előadják a játékot.

Betlehemezés szokása

A betlehemezés volt a legnépszerűbb karácsonyi paraszti misztériumjáték, vagyis vallásos népi színjáték. E vallásos hagyomány célja Jézus megszületésének hírül adása volt. Fehér ruhát viselő angyal, egy nagyothalló idős pásztor és kifordított bundát, kenderkócból készült bajuszt viselő pásztorok voltak az előadás szereplői. Kezükből nem hiányozhatott a pásztorbot sem.

A betlehemes játék legfontosabb jelenetei közé tartozott Mária és József szálláskeresése, valamint a pásztoroknak az újszülött Jézusnál történő látogatása. A betlehemezők házilag készített jászlat, istállót vagy templom alakú betlehemet hordoztak magukkal, amelyet az angyal tartott a kezében. A betlehemezés végén a család a pásztorjátékot egy kis ajándékkal köszönte meg, amelyet a szereplők elosztottak egymást között.

Kérdésed van?

Betlehemezés
Kiss Nóra Néprajzos-muzeológus Göcseji Múzeum

Ez is érdekelhet

Blog Üvegképek a Göcseji Múzeum néprajzi gyűjteményében
Hon- és népismeretMúzeum iskola szertárNéprajz

Üvegképek a Göcseji Múzeum néprajzi gyűjteményében

2024.12.02.
5 perc
Fontos részet képezi néprajzi gyűjteményünknek a hagyományos parasztszobákban található kegytárgyak különleges típusai, az üvegképek.