Kiállítás

Szembesítés - fotókiállítás a Mindszentyneumban

Látogatható2025. 04. 15. - 05. 09. HelyszínMindszentyneum ZárvaNyitás kedd: 10:00 hétfő, vasárnap - zárva kedd - szombat - 10:00-18:00 Látogatási idő30 perc Szembesítés című fotókiállítás a GULAG-GUPVI túlélőinek állít emléket – megrázó fotókon keresztül szembesít a történelem elhallgatott bűneivel.
Történelem

Fotókiállítás a Gulagokban Elpusztultak Emlékének Megörökítésére Alapítvány rendezésében

A második világháborút követően közel egymillió magyar állampolgárt hurcoltak el szovjet kényszermunkatáborokba a történelmi Magyarország területéről. A GUPVI táborokba – az Ural, a Volga vidéke, a Donyeck-medence – hadifoglyok, civilek és a magyarországi német ajkú lakosság kerültek, míg a GULAG táborok foglyai – gyakran koholt vádak alapján – a távoli szibériai és közép-ázsiai zónákban, például Magadan, Kolima, Norilszk, Ekibasztusz környékén raboskodtak.

A fogvatartottakra napi 10–14 órás nehéz fizikai munka várt bányákban, útépítéseken, fakitermelésen vagy vasútépítéseken. A rabok embertelen körülmények között éltek, barakkokban, gyakran közönséges bűnözőkkel összezárva. A GUPVI táborokból 1946-tól kezdődött meg a foglyok hazaszállítása, a GULAG-ból azonban csak 1953 novemberében térhetett haza az első transzport – megtörten, megnyomorítva, álmaiktól, fiatalságuktól megfosztva.

A kiállítás Gúth Zoltán, Hartmann Klára, Kerényi Lajos, Marton Ernesztin, Mohos Andor és Tóth István mai és gyermekkori portréit mutatja be. A tablókon szereplő túlélők közül többen közel tíz évet töltöttek el a szovjet kényszermunkatáborokban, teljesen ártatlanul.

A Szembesítés című kiállítás nemcsak a túlélőkkel, hanem a történelem bűneivel is szembesít – és tükröt tart a társadalom közönye, a múlt relativizálása elé.

Kérdésed van?

Szembesítés - fotókiállítás a Mindszentyneumban
Szaknyéri Tünde kommunikációs osztályvezető Mindszentyneum