Előfordult már, hogy egy kiállítás, épület vagy műtárgy megtekintése után a felfedezés élménye hosszan elkísérte Önöket? Egy szecessziós tárgy megtekintése után ez gyakori jelenség. Szecesszió, Art Nouveau, Jugendstil, modern style, stile liberty… hívjuk bármelyik néven a századforduló stílusát, finomságával és díszítettségével többek szívébe belopta magát és ne tagadjuk, ma is elvarázsol.
A szecesszió Európában
A szecesszió kezdete konkrétan meghatározható. 1897-ben negyvenkilenc művész úgy döntött, hogy leszámol az akkoriban mindent átható historizmussal és eklektikával, új művészetet teremtenek. Az irányzat neve is erre utal: kivonulás, elkülönülés. Elsősorban az építészetre, az iparművészetre és a tárgykultúrára volt jellemző az új stílus, de jelen volt az irodalomban és persze a divatban is. A szecesszió egész Európában elterjedt. A szecessziós épületeken kevés volt a derékszög, a tervezők az íveket és a lágy formákat kedvelték, jellemző volt a nagyívű stilizálás, a lendületes vonalvezetés, a növényi és hullámzó ornamentika. A tárgykultúrára a virág- és szitakötőmotívumok, az ívek, női porték és kecses alakok voltak jellemzőek. Szemet gyönyörködtető alkotások születtek a Zsolnay gyárban, fellendült az üveg- és az ékszeripar, míves ezüst tárgyak díszítették a szalonokat.
Miért pont június 10.?
Igaz, hogy más-más évben, de két jelentős építész is ezen a napon hunyt el: a magyar Lechner Ödön (1914) és a katalán Antoni Gaudi (1926). Ezen a kora nyári napon rájuk is emlékezünk. Országszerte városi sétákat és épületbejárásokat szerveznek a kulturális élet szereplői. Élen jár Budapest, ahol – némi túlzással kijelenthető – minden sarkon áll egy szecessziós épület.
Szecesszió Zalaegerszegen?
Habár Zalaegerszeg nem bővelkedik szecessziós épületekben – néhány belvárosi helyen díszítőmotívumokat, balkonrácsokat lehet csak felfedezni -, nem akartunk kimaradni ebből a programkavalkádból.
Múzeumi kerengő
Néhány év elteltével újra meghirdetjük a Múzeumi kerengő című közkedvelt sorozatunkat, ez alkalommal a szecesszió jegyében kalauzoljuk a közönséget a Göcseji Múzeumban enteriőrből enteriőrbe. Gyűjteményünkből öt műtárgyat mutatunk meg a vendégeknek, amikhez érdekes, sokszor hihetetlen történetek kapcsolódnak. Miközben a látogatók hallgatják a muzeológusok előadásait, közösen bejárjuk velük az intézmény kiállítótereit és zeg-zugos részeit. Lépcsőn fel és lépcsőn le, egyik kiállítótérbe be, a másikból ki, folyosókon és lépcsőkön át pinceszintre le és padlástérbe fel. Minden egyes műtárgy és muzeológus más-más térben fogadja az érdeklődőket, és mesél a „főszereplőről” csodás történeteket.
Öt műtárgy, öt helyszín és öt muzeológus várja a közönséget június 10-én szerdán 17.00 órakor, hogy még közelebb hozzuk a 19-20. század fordulójának művészetét itt a Göcseji Múzeumban a zalaegerszegiek és a városba látogatók számára.



