Hír

Magyar Menyasszony Kollár Csilla előadásában

Dátum2024. október 24. Olvasási idő3 perc A Magyar Nemzeti Múzeum nagy sikerű Magyar Menyasszony című időszaki tárlata Zalaegerszegre érkezett, legalábbis egy kivonata, amit a helyi közönség tablókiállítás formában tekinthetett meg.
DivatElőadásKépzőművészetMűvészet

Huszonkét női sorsot mutat be az anyag, amihez egy átfogó előadás is tartozott, melyet Kollár Csilla művészettörténész-főmuzeológus tartott az érdeklődőknek.

Kiről szólt a kiállítás? Hercegnékről, nemesekről, polgári családokból származó hölgyekről, cselédlányokról. Az első jegyesség és házasság története 1522-ből való, az utolsó pedig 2015-ből, ami egy modernkori online ismerkedést és esküvőt mutat be. A látogatók egyaránt olvashatnak szerelmes- és házasságleveleket, megcsodálhatják a régmúlt eljegyzési gyűrűit, esküvői fotókat, fehér és színes esküvői ruhákat.

Kollár Csilla művészettörténész főként a 19. század gyorsan változó divatirányzatait és a ruhák szabásvonalait mutatta be. Ez az az időszak, ami politikai, gazdasági és társadalmi téren is rengeteg változást hozott az emberek életébe, miért ne változott volna nagy ütemben a kultúra és a divat? Szinte szezonról szezonra cserélődtek az irányzatok, ahol kezdetben a királyi családok és az arisztokrácia diktálta a ritmust, később pedig olyan előkelőségek, mint Napóleon felesége Josephine vagy elismert színésznők, még később filmcsillagok. Arra a kérdésre, mégis hogyan terjedt akkoriban a divat, azonnal megkaptuk a választ. Az 1810-es évektől kezdve nyomtatott divatképek kerültek a nők kezébe, majd a divatlapok, 1850-től pedig megjelent a fotográfia, majd a mozgófilm. De szó esett a textilipar minőségi változásáról, a selyem és a pamut „harcáról” és arról a szokásról, miszerint egy anyag addig volt használatban, amíg portörlőruha vált belőle. Generációról generációra, anyáról lányára szállt a textil és a ruha. A díszítésnek is megvolt mindig a háttérjelentése, legyen az masni, virág vagy szalag. Vajon beszélünk-e még virágnyelven? Úgy gondoljuk, hogy igen. Még a 21. században is ismerjük a színek és a virág jelentését. Tudjuk, kinek és mikor adunk vörös rózsát, lila ibolyát és fehér nárciszcsokrot.

Kollár Csilla az előadás végén egy titkot is elárult. Sokszor fejtörést okoz még a szakembereknek is, hogy egy elegáns (akár színes) ruha vajon alkalmi báli öltözék vagy menyasszonyi. Ha az ábrázolt képen még ha a virágcsokor nem is, de a biblia jelen van, akkor biztosak lehetünk abban, hogy menyasszonyt látunk. Akár magyar menyasszonyt.

Kérdésed van?

Magyar Menyasszony Kollár Csilla előadásában
Szényi Krisztina kommunikációs munkatárs Göcseji Múzeum

Ez is érdekelhet

Blog Esküvői divat változása a 20. században
Divat

Esküvői divat változása a 20. században

2021. 02. 15.
A házasság hete alkalmából számos fotó került fel a múzeum honlapjára és facebook oldalára, amik korabeli párokat ábrázolnak. Talán a legszembetűnőbb a ruházat változása. A 20. század során rengeteget alakult […]
Hír Képzőművészet Zalaegerszegen
Képzőművészet

Képzőművészet Zalaegerszegen

2020. 07. 03.
Noha az album kora tavasszal jelent meg, a pandémia miatt hivatalosan csak a héten tudták bemutatni a város dísztermében Kostyál László-Seres Péter Képzőművészet Zalaegerszegen című reprezentatív albumát. A polgármester és […]