Hír

Kötetbemutató - Zalai Múzeum 27.

Dátum2025. április 2. Olvasási idő3 perc A Zalaegerszegi Múzeumok Igazgatósága szervezésében szép számú közönség előtt bemutattuk a Zalai Múzeum 27. tanulmánykötetet.
KiadványMűvészettörténetNéprajzRégészetTörténelem

Tavaly ünnepeltük dr. Szentmihályi Imre (1924-1986) alapító múzeumalapító születésének 100. évfordulóját. A minap megjelent Zalai Múzeum 27. tanulmánykötet e jeles évforduló előtt is tiszteleg. A reprezentatív, több tudományágat felvonultató, 459 oldalas kötet számos témában vonultat fel 35 szakmai írást.

A kötetet Kiss Nóra néprajzkutató szerkesztette, a nyomdai előkészítést és a borítóképet pedig Bicskei József készítette. A látványtervről megtudtuk, hogy a felhasznált fotó Szentmihályi 1959-ben készített fényképe, amit utószíneztek a kollégák. A borító egy fontos göcseji eredetmondát mesél. A tölgyfa annak idején Kámaházán állt, és úgy tartották a helyiek, hogy Attila hun király fája volt. A történet úgy szól, hogy nagyon régen a hun király ezen a vidéken táborozott a Palóc herceg vendégeként. A fa hűs árnya alatt elaludt, és ez idő alatt az ellenség megtámadta. Szerencsére ”a feléje dobott kopja fennakadt egy hatalmas tölgyfában. Hálából, élete megmentéséért Attila hosszú élettel áldotta meg a fát…”
Kiss Nóra néprajzos amúgy egy egész tanulmányt szentel a kiadványban Szentmihályi Imre munkásságának, bemutatva azt a sokrétű anyagot, amit az utókorra hagyott. A Zalai Múzeum kötet első fejezete a tavalyi konferencián elhangzott előadások írásos változata. (A szerzők: Kiss Nóra, Kulcsár Bálint, Gyanó Szilvia, Kardos Ferenc, Nagyné Batári Zsuzsanna, Bíró Friderika és Balogh Balázs)

A Zalai Múzeum további fejezeteiről dr. Káli Csaba, a MNL Zala Vármegyei levéltárának igazgatója beszélt és külön kitért a levéltári kutatásokon alapuló történelmi írásokra. A Tanulmányok című harmadik fejezetben olvasható írások színesek és mély kutatómunkáról tanúskodnak. (A szerzők: Bilkei Irén, Kanász Viktor, Kulcsár Bálint, Molnár András, Bekő Tamás, Cseh Valentin, Paksy Zoltán, Iski Szilvia, Megyeri Anna, Bakonyi Péter, Kostyál László és Gyanó Szilvia)

A kiadványban szó esik a múzeumi gyűjteményekről Haász Gabriellának és Németh Péternek köszönhetően. Mindketten a keszthelyi Balatoni Múzeum műtárgyaiból válogattak. De különlegességeket is megtudhatunk Horváth Imre restaurátor beszámolójából, hogyan készült és milyen titkokat tárt fel a Vöcköndről a vármegyszékhelyre került Klügel orgona. Nincsen múzeum kiállítások nélkül: három nagyszerű tárlatról három muzeológus (Béres Katalin, Molnár Csenge és Kardos Laura) mesélt részletesen, bemutatva a kiállításrendezés szépségét és nehézségét, és elemezve a bemutatott korszakot, embereket és tárgyakat.

A hatodik fejezetben bemutatott régészeti írásokat Hangodi László, a tapolcai Wass Albert Könyvtár és Múzeum történésze ismertette a hallgatósággal. (Szerzők: Kovács Dalma, Németh Roland, Havasi Bálint, Tóth Endre, Tugya Beáta, Hangodi László)

A könyvben Dr. Szentmihályi Imre mellett megemlékezünk Dr. Németh József egykori múzeumigazgatóról is, továbbá születésnapján köszöntöttük Dr. Vándor László korábbi igazgatót, Dr. Müller Róbert régész-igazgatót és Dr. Petánovics Katalin nyug. néprajzkutatót is. Róluk Havasi Bálint, a Zalaegerszegi Múzeumok Igazgatósága főigazgatója emlékezett meg és méltatta munkásságukat, kiemelve, hogy a mostani generációk méltán tartják őket példaképeiknek. A rendezvényt Balaicz Zoltán, Zalaegerszeg polgármestere is megtisztelte és a város nevében köszöntötte az ünnepelteket.

A Zalai Múzeum 27. kötet elérhető a Göcseji Múzeumban.

 

Kérdésed van?

Kötetbemutató - Zalai Múzeum 27.
Kiss Nóra Néprajzos-muzeológus Göcseji Múzeum

Ez is érdekelhet

Hír Szentmihályi emlékkonferencia
Konferencia

Szentmihályi emlékkonferencia

2024. március 21.
Göcseji Múzeum ZárvaNyitás kedd: 09:00 hétfő, vasárnap - zárva kedd - szombat - 09:00-17:00
5 perc
Egykori kollégák, családtagok is jelen voltak a konferencián, amelyet a múzeumalapító Szentmihályi Imre születésének századik évfordulója alkalmából rendeztünk.