Hír

Dr. Vándor László Pro Urbe Zalaegerszeg díjban részesült

Dátum2026.05.15. Olvasási idő2 perc Dr. Vándor László Pro Urbe Zalaegerszeg díjat kapott több évtizedes régészeti, múzeumépítő és örökségvédő munkájáért.
Elismerés

Dr. Vándor László részére Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Közgyűlése a város múltjának kutatásában és értékeinek megőrzésében végzett több évtizedes, elkötelezett munkája elismeréseként  a Pro Urbe Zalaegerszeg kitüntető címet adományozta.

Dr. Vándor László életműve elválaszthatatlan Zalaegerszeg történelmi örökségének feltárásától és a város önismeretének gazdagításától. Régészként, múzeumépítő szakemberként és intézményvezetőként nemcsak tudományos alapossággal kutatta múltunk emlékeit, hanem maradandó intézményi és szellemi értékeket is teremtett.

1949-ben született Nagykanizsán. Régész–történész diplomájának megszerzését követően, 1972-ben érkezett Zalába, ahol dr. Németh Józseffel közösen kezdték meg a mai Göcseji Múzeum szakmai alapjainak kiépítését. A régészeti terület vezetőjeként jelentős feltárások kötődnek a nevéhez, miközben generációk számára adta tovább a szakma tudását és szemléletét.

1992-ben nevezték ki az intézmény igazgatójává. Vezetése alatt a múzeum országos és nemzetközi elismertséget szerzett, kiállításaikat a világ számos pontján bemutatták. Több kiemelkedő régészeti program és kutatás koordinálása fűződik a nevéhez, köztük:

a Kis-Balaton kutatása,
a Hahóti-medence és a Kerka-völgy feltárása,
valamint az M7-es és M70-es autópályák, illetve a zalaegerszegi elkerülő út régészeti munkálatai.

Igazgatósága idején valósult meg a Göcseji Múzeum tetőterének beépítése és részleges felújítása, továbbá jelentősen fejlődött a Göcseji Falumúzeum is. Ekkor nyílt meg a fogadóépület, a Finnugor Néprajzi Park, valamint ekkor kerültek a skanzen területére a zalaszentiváni fatemplom hiteles másai.

Munkájának egyik legjelentősebb szakmai elismeréseként a múzeum 2003-ban elnyerte az Év Múzeuma díjat.

Dr. Vándor László a szakmai közéletben is meghatározó szerepet töltött be, többek között a Megyei Múzeumok Szövetségének első elnökeként. Pályafutása során számos kitüntetésben részesült, köztük a Műemlékvédelemért Emlékéremmel, a Zala Megye Alkotói Díjával, valamint a Móra Ferenc-díjjal.

Nyugdíjba vonulását követően is aktív résztvevője maradt a tudományos életnek. Publikációi a magyar várak és kastélyok világát, Nagykanizsa és a kanizsai vár történetét, valamint Zalaegerszeg középkori mindennapjait dolgozzák fel.

Kérdésed van?

Dr. Vándor László Pro Urbe Zalaegerszeg díjban részesült
Havasi Bálint főigazgató, régész-térinformatikus Göcseji Múzeum