Blog

Rieger Tibor Mindszenty-szobrát avatták Máriacellben

Dátum2025.05.31. Olvasási idő4 perc Mindszenty József halálának 50. évfordulója alkalmából Rieger Tibor szobrászművész bronzszobrát adták át Máriacellben, ahol a Mindszentyneum is részt vett.
Mindszenty JózsefZarándoklat

Mindszenty József bíboros halálának 50. évfordulója alkalmából Rieger Tibor Kossuth-díjas szobrászművész bronzszobrot készített el a Mindszentyneumban lévő gipszminta alapján.

A szobor a Magyarországi Mindszenty Alapítvány kezdeményezésére és gondozásában egy magyar orvos felajánlásának köszönhetően valósulhatott meg Mindszenty bíboros ideiglenes nyughelye közelében.

„Összegyűltünk Máriacellben, hogy kitárjuk szívünket-lelkünket és – gazdagodva a kegyelemmel és elmerülve Máriacell értékében – folytassuk további életünket.” (Mindszenty József, 1972. szeptember 17., Máriacell)

Egy busznyi zarándokkal indult útnak a Mindszentyneum csapata

2025.05.31-én kora reggel, hogy részt vehessenek Mindszenty József bíboros halálának 50. évfordulója alkalmából a máriacelli kegytemplom mellett felavatott Rieger Tibor Kossuth-díjas szobrászművész bronzszobrának avató ünnepségén.

A lelkes zarándokcsapatot Fliszár Károly atya – a Mária Magdolna Plébániatemplom nyugalmazott főesperes-plébánosa – és Dr. Soós Viktor Attila – a Nemzeti Emlékezet Bizottságának történésze, egyháztörténész és a Mindszentyneum 2.emeleti kiállításának kurátora – kísérte el, és adott lelki felkészülést az út során. Fukszberger Imre és családjával – a Mindszenty rokonok képviseletében – szintén csatlakozott, és együtt imádkoztak a bíboros boldoggá avatásáért.

A napsütéses úton megismerhették a lelki vezetők kötődését Mindszenty Józsefhez, majd megérkezve Máriacellbe részt vettek a ráhangolódáson és a szentmisén, melyet Mindszenty bíboros boldoggá avatásáért és magyar népért ajánlott fel Dr. Udvardy György veszprémi érsek.

A szoboravató ünnepségen

Dominik Duka – a Prágai főegyházmegye nyugalmazott érseke, bíboros – közvetítette XIV. Leó pápa üzenetét:

„a kommunizmus mártírjait nemcsak sürgősen rehabilitálni kell, hanem kultuszukat is meg kell erősíteni.”

Habsburg-Lotharingiai Mihály főherceg beszédében emlékeztetett, mi volt Máriacellben a bíboros sírjának a felirata, majd életútját és végrendeletét ismertette.

A szobrot leleplezte

Székely János püspök és Michael Staberl – a bazilika elöljárója – megáldotta a Mindszenty-szobrot, amelyet elsőként Udvardy György és Székely János koszorúzott meg, majd a Magyarországi Mindszenty Alapítványtól Habsburg-Lotharingiai Mihály és Kovács Gergely. Őket követte Szilágyiné Bátorfi Edit bécsi nagykövet asszony; Soltész Miklós államtitkár; Majthényi László, a Vas Vármegyei Közgyűlés elnöke. Ezután Mindszenty bíboros családja Fukszberger Imre vezetésével, majd Dr. Soós Viktor Attila, a Nemzeti Emlékezet Bizottság tagja; valamint a zalaegerszegi Mindszentyneum dolgozói és zarándokai helyezték el koszorúikat.

Mindszenty József bronzszobra azért különleges

számunkra, mert a Mindszentyneum életút-kiállításának szívében lévő gipszminta alapján készült el, csakúgy mint a máriaremetei mészkő 2017-ben és a fatimai márvány verzió 2023-ban.

Zarándokcsapat

Zarándokcsapat

Az eseményről beszámolt a Magyar Kurír is, melyet itt olvashat el.

Ez is érdekelhet

Hír „Mindszentyben tűz volt…”

„Mindszentyben tűz volt…”

2021. 10. 19.
Dr. Székely János szombathelyi megyéspüspök gondolatait hallgathatják meg Mindszentyről, a zalaegerszegi évei alatt általa képviselt és sokféleképpen megnyilvánuló szeretetről, gondoskodásról, odafigyelésről, szolidaritásról. A teljes interjút a Zalaegerszegi Televízió tűzi műsorra […]
Hír Mindszenty városa
Mindszenty JózsefMindszentyneum

Mindszenty városa

2021. 09. 07.
Ez a címe annak a mobilapplikációnak, amit elsősorban a fiatalok megszólítására fejlesztettek ki, és amit minap mutattak be a zalaegerszegi városházán. Mindszenty József 1917-ben érkezett a zalai megyeszékhelyre hitoktatónak. Később […]