Blog

Gácsi Mihály: Cégem reklámja (1976, rézkarc)

Dátum2025. március 7. Olvasási idő2 perc Gácsi Mihály a linómetszet és a rézkarc technikájának kiváló ismerője volt. Habár a fővárosban született, éveken át Zalaegerszegen élt és alkotott.
75 év-75 műtárgyGácsi MihályKépzőművészet

1987 februárjának elején Nagy Betti kolléganőm riadt arccal nyitott be az irodámba. „Hallottad, hogy meghalt a Gácsi?” – kérdezte. Alig akartam elhinni. Az előző évben többször is jártam nála, jó erőben volt, tréfálkozott, beszélgettünk, több alkotását meg is vásároltam a múzeum számára, köztük a Cégem reklámja című rézkarcot is. És most örökre elment.

Gácsi Mihály

Az akkor már Munkácsy-díjas Gácsi Mihály 1976-ban költözött Zalaegerszegre, ez a rézkarc – talán egy kicsit önmaga ajánlásaként is – három évvel korábban, még Szolnokon készült. Itt nem a kíméletlen korrajzot nyújtó és az elembertelenedő jövő miatt érzett aggodalmát kifejező linómetszeteinek egyszerre humoros és drámai hangján szólal meg, hanem könnyed szarkazmussal önmagát mutatja be. Arcvonásait a lapon öt helyen is felismerhetjük.

Megtudjuk, hogy a düledező bódéban lévő grafikai műhelyében rézkarcokat készít, órát és ex libriseket gyűjt, olykor pipázik, emellett – íme az önirónia – a korhelykedést sem veti meg. A bódé melletti emeletes ház nyitott ablakaiban látható sírdogáló, verekedő, nosztalgiázó, pucérkodó, zsörtölődő figurák a művész élénk anekdotázó hajlamáról tanúskodnak.

A rézkarc utolsó simítása

A rézkarc egy későbbi, nem sokkal a művész halála előtt, 1986-ban készült változatára még egy nyitott ablak került, benne egy vigyorgó, Playboy újságot böngésző figurával. Gácsi finom humorral tart tükröt önmaga és embertársai elé: véleményt mond, de ennek élét ugyanakkor könnyed empátiával el is tompítja.

Kérdésed van?

Gácsi Mihály: Cégem reklámja  (1976, rézkarc)
Dr. Kostyál László PhD tudományos igazgató, művészettörténész Göcseji Múzeum

Ez is érdekelhet

Blog A múzeum életre hívása
75 év-75 műtárgyGöcseji MúzeumMúltidézésTörténelem

A múzeum életre hívása

2025. március 1.
2 perc
A múzeum örök érvényű jelmondata is lehetne: „akikben nincsen tisztelet a múlt iránt, nem várhatjuk azt, hogy híven szolgálják a nemzet jövendőjét”.