A sárgás-barna színű, fából készült, faragott, festett lapos doboz az egerszegi hadifogolytáborban készült. Készítésének ideje valószínűleg 1916. A kis fadoboz fedele nyitható, amin a következő faragott felirat olvasható: „1914-15-16 Háború Emlék a Zalaegerszeg Fogoly tábor Fürst Sándor”. A szöveg alatt tulipános ág övezte hatágú csillagot faragott a készítője. A kis relikvia az első világháború idején a Zalaegerszegen működő hadifogolytáborhoz tartozó emlék.
Az első világháború borzalmai háttérországként érintették a megyeszékhely lakosait. 1915 áprilisában döntött a hadügyminisztérium egy húszezer főt befogadó tábor építéséről, a pózvai helyszín kijelölésekor döntően fontos volt a zalaszentiváni vasútvonal közelsége. Az egykori honvédhuszárok gyakorlóterén gyorsan haladt az építkezés és a kor minden kívánalmainak messzemenően megfelelt: olyan víz- és szennyvízhálózattal rendelkezett, amellyel a belvárosi házak, lakások sem, saját víztornyokat vágóhidat, kórházat is építettek.
A táborban orosz később szerb és olasz katonákat tartottak fogva. A munkára fogható foglyok nagy segítséget jelentettek a környék mezőgazdasági munkáiban. A zalaegerszegiek vasárnaponként kijártak a táborba a foglyokat nézni, mint afféle látványosságokat. Egészen addig míg a polgármester felhívást nem intézett a hétvégi „program” korlátozásáról, a foglyok nyugalmának érdekében. A hadifogolytáborból az 1918. novemberi padovai illetve a belgrádi egyezmény értelmében bocsátották szabadon a foglyokat.
A hadifogolytáborban a hosszú estéken, évekig tartó bezártság alatt készültek különböző emlék- és használati tárgyak. Egy részük pontosan meghatározott funkcióval rendelkezett, más részük viszont csak időeltöltésként, emlékként került ki a foglyok kezei közül. Így készültek evőeszközök, edények, cigarettatárcák, dohányszelencék, kisebb-nagyobb emléklapok, képecskék, feszületek, pipák. Az egyhangú fogolyélet felélénkítésére különböző alapanyagokból készültek a tárgyak, sokszor fémből, papírból, növényi darabokból vagy fából.
Ezt a Göcseji Múzeum gyűjteményében fellelhető kis fadobozt valószínűleg cigaretta tárolására használták.