Blog

Amiről a címerek mesélnek - Egervári László és a nemesi hatalom jelképei

Dátum2025. március 24. Olvasási idő3 perc A középkorban kialakult egervári uradalom Vas és Zala megye határán feküdt. Első központja a 13. század második felében épült egervári vár volt.
75 év-75 műtárgyTörténelem

A középkorban kialakult egervári uradalom Vas és Zala megye határán feküdt. Első központja a 13. század második felében épült akkor Vashoz tartozói egervári vár volt, amely azonban a századforduló belháborúi során elpusztult. A család 1405-ben épített új várat magának az Egervárral szomszédos, de már zalai Fancsikán. A família legkiemelkedőbb alakja, a Mátyás király uralkodása alatt horvát-szlavón dalmát bánná, majd tárnokmesterré emelkedő Egervári László úgy döntött, hogy új, rangjához méltó várkastélyt épít az ősi családi központ helyén. Az általa emelt várkastély és az egykori kolostortemplom nevezetes műemlékünk, ami ma is őrzi a főúr emlékét.

Volt azonban még egy jeles épület, melynek ma már nyoma sincs, pedig az itt emelt épületek között jelentős szerepet töltött be: Az egykori fancsikai vár – amelyben Egervári László született – melletti dombon a főúr egy emlékkápolnát emeltetett, amely, ha megmaradt volna, az egyik leglátványosabb gótikus épületünk lehetne. Azonban sajnos áldozatul esett a török háborúk időszakának, romjait benőtte az erdő.

A kápolna feltárására 1974-76-ban került sor, amikor előkerültek a terrakotta, gótikus boltozat elemei, köztük két nagyon szép, címerekkel díszített záróelem. Az egyik megfejtése nem okozott gondot, hiszen az égerfalombot tartó kar az Egervári család ismert címere. A másikon három farkasfoggal díszített címer volt, amely a Gut-Keled nemzetség szimbóluma, közülük is a legismertebbek a Báthoriak. Azonban a farkasfogak felett egy jellegzetes kalap – egy bíborosi fejfedő – látható, amiről kiderült, hogy az ugyanezen nemzetségből származó Várdaiak egyik legjelesebb tagjának, a kalocsai érseknek, a bíboros Várdai Istvánnak, Mátyás király kancellárjának a címere.

Egervári László édesanyja Várdai lány volt. S mivel a bíboros családjának ekkor nem volt fiúörököse, a főpap az unokaöccse karrierjét segítette, beemelte a királyi udvarba, elindította magasra ívelő karrierjét, amely Egervári Lászlót az ország főrendjei közé emelte.

Egervári László mentora halála után emeltette az emlékkápolnát, az innen származó két szép gótikus címerfaragvány az ebben az évben az egervári várban létrejövő új kiállítás kiemelkedő darabja lesz.

Kérdésed van?

Amiről a címerek mesélnek - Egervári László és a nemesi hatalom jelképei
Dr. Vándor László Nyugalmazott múzemigazgató, régész Göcseji Múzeum

Ez is érdekelhet

Blog Az Egerszegi vár titka - ágyúcső és ágyúgolyó
Egerszeg várRégészetTörténelemVégvár

Az Egerszegi vár titka - ágyúcső és ágyúgolyó

2025. február 7.
3 perc
A történelmünk fontos darabját őrző várromok visszarepítenek minket a múltba, bemutatva az egykori emberek éltét. De mi van azokkal a végvárakkal, amelyek már nem is láthatók? Ilyen az egerszegi vár is.
Blog A titokzatos agyaggolyók
75 év-75 műtárgyGöcseji MúzeumRégészetTörténelem

A titokzatos agyaggolyók

2025. március 10.
3 perc
Eke István régész kollégánk első zalai ásatási napján talált leletek azok az agyaggolyók, amelyek még mindig őrzik titkukat. Rejtélyes darabok.