Blog

A pötrétei későbronzkori melldísz

Dátum2025. március 27. Olvasási idő3 perc Pötrétén egy későbronzkori, az urnamezős kultúra korai szakaszára keltezhető kultikus célból elrejtett kincsre bukkantak a munkások. Egy melldísz került elő.
75 év-75 műtárgyRégészetTörténelem

1967. szeptember 16-án értesített Hontváry Gyula, a zalaszentmihályi kultúrotthon igazgatója, hogy Pötrétén tőzegkitermelés során bronz „lószerszámokat” találtak. Kiszállásom és a leletmentés során derült ki, hogy egy későbronzkori, az urnamezős kultúra korai szakaszára (HaA) keltezhető kultikus célból a mocsárba rejtett kincsről van szó, amelyből egy 250 borostyángyöngyből álló nyakláncot és 247 bronztárgyat sikerült megmenteni.

A lelet legérdekesebb darabja egy egyedülálló melldísz (ltsz.: 69.11.15.). Egy 3-4 mm széles lemezszalagot kígyóvonalba hajlítottak úgy, hogy fent három, lent négy hurok alakult ki. Felül a két vége spirálba tekerve végződik. A két spirál között egy 10-11 mm széles, beütögetett halszálka motívummal díszített lemez fogja össze az ékszert, amelynek végeit hátul visszahajlították. Az alsó négy hurokba láncokat fűztek, amelyek szemei 4-5 mm széles lemezszalagokból készültek. A hurkokhoz csatlakozó hosszabb-rövidebb láncdarabokon kívül még hét ugyanilyen szemekből álló lánctöredék is volt a kincsben, a leghosszabb 82 szemből áll. Ezeket a kitermelést végző gép szakíthatta le. A láncok végére levél- vagy lándzsa alakú csüngődíszek kerültek, amelyek szélét beponcolt pontsor díszíti. A négy csüngődíszből három maradt meg, hosszúságuk 76, 80, 81 mm. A csüngődíszek fülében megmaradt láncok igazolják, hogy ezek a melldíszhez tartoztak. A megmaradt darabok alapján a négy lánc eredeti hosszúsága nem határozható meg pontosan, de legalább száz szemből álltak. Ez azt jelenti, hogy a teljes dísz hosszabb lehetett, mint 50 cm. Ilyen díszt csak egy hosszú ruha mellrészére varrhattak fel.

Hasonló ékszer az elmúlt fél évszázad során sem került elő. Előzményei feltehetően a kígyótestű, spirálfejben végződő tűk lehettek, amelyek valamivel korábban a Bakonyvidéken alakultak ki, és innen terjedtek el Ny-ÉNy felé.

dr. Müller Róbert régész, a Balatoni Múzeum nyugalmazott igazgatója

 

Irodalom

Ez is érdekelhet

Hír Zala megyei közösségi régészet a Magyar Régészet Online Magazinban
Közösségi múzeumKözösségi régészet

Zala megyei közösségi régészet a Magyar Régészet Online Magazinban

2024.05.18.
Göcseji Múzeum ZárvaNyitás kedd: 09:00 hétfő, vasárnap - zárva kedd - szombat - 09:00-17:00
1 perc
Közösségi régészetről, fémkeresős kutatásokról szól munkatársaink most megjelent tanulmánya.
Hír A hónap műtárgyegyüttese
Régészet

A hónap műtárgyegyüttese

2023. 02. 23.
Egy rézkori áldozati gödörben talált leletegyüttes lett a kiválasztott néhány műtárgy, amit a minap helyeztünk ki a zalaegerszegi városháza aulájában lévő üvegvitrinben. A közönség már megszokta, hogy időnként új csodás […]