Hársfából faragott könyvet formázó, egymásba csúsztatható lapokból álló tükrös, gerince rovátkolt, lapjai domború faragással díszítettek, a sok használattól fényesre, simára kopott, egyik sarkából egy kis darab a lepattant. A tetejére emberpár alakja került, a férfi rövid kabátot, csizmát, kalapot visel, jobb kezében kampósbotot tart. Párján kötényes, hosszú szoknya, puffos ujjú blúz, kezében esernyő. Különösen szokatlan, hogy egy emberméretű, díszes faliórát faragott melléjük az alkotó. A másik oldalára leveles, virágos ág került, valamint az 1910-es évszám, ami egyben a korát is jelzi. Belül egy ovális vájatban bajuszpedrőt, a négyzetesben eredetileg tükröt tartottak, ahogy erről a benne megőrzött kéziratos cédula tanúskodik, ami megnevezi az alkotót is: „Tükörfa bajuszpedrőtartóval. Készítette néhai Szalai Vince gulyás Csöngeden”
Dr. Schlemmer József orvos és felesége, Morandini Mária Zalaegerszegen éltek, a Jákum utca 10. számú, 1904-ben épült szülői házban. 1927-ben kötöttek házasságot. A köztiszteletnek örvendő házaspár gyűjtötte a népművészeti alkotásokat, ahogy támogatták a Zalába érkező festőket is. A házzal egy időben készült beépített, szecessziós előszobai szekrényen mutatták be kis gyűjteményüket, ami néhány faragott dobozból, kampósbotokból, sótartóból és kulacsból állt. Ők egyes faragókat még személyesen ismertek, akiktől vásároltak, vagy ajándékként kapták a míves darabokat, így ezt a darabot is.
Ez a különleges tükörfa lehetett a legrégibb közöttük, s története miatt, bár népművészeti alkotás, mégis a történeti gyűjteménybe leltároztuk. Eredetileg Morandini Nóra ajándékozta nővérének, Máriának. Nóra tanítónői képesítést szerzett, magas rangú katonatiszt férjével, Pekle Bélával egy ideig Szombathelyen éltek, kitűnő körülmények között. Azonban az ötvenes években a nyugalmazott tábornokot és családját kitelepítették, egy ideig Csöngedmajorban, a Gősfához tartozó külterületi lakott helyen éltek, ahol Nóra tanítónői fizetéséből éltek. Ott jutottak hozzá ehhez az érdekes tárgyhoz.
Schlemmer József unokája, Katalin, (Kat Ormay) édesapja, dr. Schlemmer Tamás halálát követően emlékként magával vitte a tükröst Kanadába, majd 2023-ban visszahozta, mert mégis úgy gondolta, itt, a Göcseji Múzeumban talál igazán otthonra. Köszönjük, hogy ezzel a szép darabbal is gazdagította múzeumunk gyűjteményét!
Fotó: Bicskei József